Teraz jest 28 mar 2024, 17:21

Strefa czasowa: UTC + 2


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 9 kwi 2010, 19:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lut 2010, 19:19
Posty: 27
Lokalizacja: Dziękuję, wolę grać w wersji angielskiej.
Bad Company 2 FAQ czyli najczęściej zadawane pytania w ośmiu rozdziałach prozą.
----------------------------

Do dzisiaj nie pojawił się update FAQ Uapy sporządzonego dla bety, postanowiłem więc samemu zebrać najczęściej przewijające się przez forum pytania w jednym miejscu. Mam nadzieję, że nie zdublowałem tym samym czyjegoś wysiłku lub nie wkroczyłem w czyjeś kompetencje. Opracowane by gamer for gamers, toteż i niekiedy przy użyciu mało formalnego języka :P.

Zauważyłem, że sporo osób na forum stosuje pojęcia takie jak zespół czy drużyna zamiennie, na początku więc drobne uściślenie znaczenia terminów używanych przeze mnie dalej:

Zespół (team) - wszyscy żołnierze po tej samej stronie.
Drużyna (squad) - grupa żołnierzy składająca się maksymalnie z 4 osób.

1. Wyszukiwarka serwerów.
----------------------------

Zaznaczyłem opcję wyszukiwania serwerów w trybie hardcore, a po wejściu na jeden ze znalezionych okazało się, że jest na nim włączony HUD/celownik/itp..
Włączony na serwerze hardcore polega na tym, że gracz dysponuje zmniejszoną o połowę ilością punktów życia (50HP zamiast 100HP). Kill cam, celownik czy HUD stanowią oddzielne opcje ustawień serwera, które mogą być dowolnie skonfigurowane przez admina, stąd "hardcore" w rozumieniu wielu graczy nie odpowiada temu, co za hardcore uważa serwer.
Ponadto mechanizm wyszukiwarki, przynajmniej do niedawna, klasyfikował jako serwer w trybie hardcore każdy, który w swych ustawieniach zawierał pewne odstępstwa od ustawień defaultowych (np. brak kill cam), więc sytuacji niezgodnych z opisem może być w przyszłości więcej.

Dlaczego nie działa mi opcja Graj teraz/play now?
Jeden z patchy pogmatwał coś w sposobie wyszukiwania serwerów poprzez "Graj teraz", co do tej pory nie zostało poprawione przez DICE.

Czy znając IP serwera mogę się do niego podłączyć, wpisując jego adres?
Nie. Możesz natomiast wpisać jego nazwę w wyszukiwarce.

Jak znaleźć jakiś polski serwer?
Najprościej wpisując ".pl" w wyszukiwarce serwerów, ewentualnie przeglądając listę wyników. Całkiem prawdopodobne, że któryś z polskich serwerów wyświetli się gdzieś na jej szczycie ze względu na niskie pingi. Więcej informacji o serwerach w tym dziale: viewforum.php?f=115

2. Gra
-------------------------------------------

Kiedy i jak mogę otworzyć spadochron?
Spadochron otwiera się poprzez wciśnięcie spacji po wyskoczeniu ze śmigłowca lub w trakcie skoku z dostatecznie wysokiego wzgórza/budynku. Nie wymaga odblokowania i jest dostępny od początku gry.

Czy perk odpowiadający za zwiększoną skuteczność materiałów wybuchowych wpływa również na wzywany przez recona atak moździerzowy?
Tak.

Ile ładunków C4 należy podłożyć, by zniszczyć jakiś pojazd?
W zwykłym trybie gry 1 ładunek na quad/samochód, 2 na czołg/pojazd opancerzony.
W trybie hardcore wystarczy 1 na którykolwiek z pojazdów.

Jak zdobyć karabin M1 Garand?
Można go uzyskać, zostając weteranem. Patrz: Jak uzyskać stopień weterana?.

Po załadowaniu się serwera, gra zawiesza się na kilka sekund, po czym wszystko wraca do normy.
Może być to spowodowane przez program antywirusowy (szczególnie AVG), jeśli chroni komputer w czasie rzeczywistym, co polega m.in. na nieustannym skanowaniu plików i folderów. Pomóc może odinstalowanie programu antywirusowego, odinstalowanie gry (nie ma gry - nie ma problemu ), wyłączenie programu na czas grania lub dodanie do niego wyjątku, by nie skanował folderów gry. W przypadku AVG należy wejść w ustawienia zaawansowane ochrony rezydenta i dodać wykluczenia dla lokalizacjii:

XP: Moje dokumenty\BFBC2
Vista/Windows 7: Dokumenty\BFBC2
+ katalog, w którym zainstalowano grę.

Kilkakrotnie dźgnąłem przeciwnika w plecy nożem, ale ten nie tylko nie zginął, ale jeszcze zdążył się odwrócić i mnie zastrzelić - czy to normalne dla tej gry?
Nie, z całą pewnością sytuacji tej nie można określić jako "normalnej", a ewentualną winę lagów w większości przypadków można śmiało wykluczyć. Problemy z nożem pojawiły się wraz z najnowszym patchem i choć nie napotykają ich wszyscy, sprawa jest znana zespołowi developerów. Bazajaytee, człowiek zajmujący się komunikacją między DICE a community, zmiany w działaniu noża skomentował w ten sposób: "Yep, it was a fix for a SP issue but we are looking at it for making it work again in MP." (link: http://forums.electronicarts.co.uk/batt ... st14438623).

Władowałem w przeciwnika kilka magazynków, lecz ten dalej stał niewzruszenie w miejscu jak jakiś cholerny zombie!
Electronic Arts wydaje również serię Left 4 Dead, której nierozerwalnym elementem są właśnie zombies, ale raczej nie było nacisków na DICE, by również w ich grze pojawili się nieumarli . Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji, w których gra nie radzi sobie z wyświetleniem martwego gracza we właściwy sposób, a zwłoki pozostają w ostatniej pozie przed śmiercią. Wraz ze zrespawnowaniem się gracza wszystko wraca do normy.

3. Punkty
-------------------------------------------

Czy zabicie przeciwnika na wyższym levelu ode mnie skutkuje zdobyciem większej ilości punktów?
Nie.

Po mojej śmierci ktoś wpadł na podłożoną przeze mnie minę/podhealował się rzuconą wcześniej apteczką/zaliczono mi asystę etc., wyświetlił się komunikat o zdobytych punktach, ale nie zostały mi dodane. Bug?
Nie, jest to celowe działanie twórców gry, które ma za zadanie nie premiować przeprowadzania ataków samobójczych. Zabicie przeciwnika zostaje mimo tego odnotowane na tablicy wyników, po prostu nie otrzymujesz punktów. Trudno ukryć, że takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Gram inżynierem, ale podniosłem broń i kit innej klasy, np. M60 zabitego medyka. Punkty nimi zdobyte naliczane są dla której z klas?
Punkty te naliczane są dla twojej klasy macierzystej, w tym przypadku dla enga.

4. Rozkazy
-------------------------------------------

Wciskam "Q", ale nie pojawia się jakiekolwiek menu rozkazów, gdzie mam go szukać?
W Bad Company 2 nie ma okna wydawania rozkazów - proces wydawania rozkazów został uproszczony (spłycony?). Klawisz "Q" jest odpowiedzialny za wszystkie możliwe requesty.

Przykłady:
- Pojazd, w którym się znajdujesz, został uszkodzony. Po wciśnięciu Q powinna się nad nim pojawić odpowiednia ikonka, sugerująca inżynierowi jego naprawę, ponadto usłyszy o tym komunikat radiowy.
- Zostałeś ranny i potrzebujesz apteczki, by szybciej wyzdrowieć. Najeżdżasz kursorem na najbliżej znajdującego się na ekranie medyka, następnie wciskasz Q. Medyk powinien wówczas otrzymać informację, że go potrzebujesz. Analogicznie należy postąpić z żołnierzem w przypadku braku amunicji.

Postąpiłem wg powyższych wskazówek, ale medyk/żołnierz/inżynier nie zareagował.
Stare arabskie przysłowie mówi: Od kobiety nie oczekuj wierności, od głupca dobrej rady, a od recona z karabinem snajperskim spotowania przeciwników. Nikogo nie zmusisz do udzielenia pomocy i gry zespołowej. Patrz również: Czym jest k/d ratio? W sytuacjach ekstremalnych zdarza się, że osoba, którą prosisz o pomoc, nie jest po prostu w stanie jej udzielić.

Czym jest "spotowanie"?
Tym, czego nie robi większość snajperów... Polega na oznaczaniu dostrzeżonego przeciwnika poprzez wciśnięcie Q. Przez krótki czas nad wrogiem wyświetla się pomarańczowy znaczek, informujący ciebie i resztę zespołu o jego aktualnym położeniu. Co istotne, oznaczać można również pojazdy. Spotowanie na serwerach w trybie hardcore wydaje się bezcelowe, gdyż nie wyświetla się w nim żaden marker nad przeciwnikiem.

Jak wydać rozkaz ataku/obrony na którymś z objective'ów dla swej drużyny?
Wyceluj kursorem w objective wyświetlający się na ekranie i przytrzymaj go w tej pozycji przez chwilę, a następnie naciśnij Q.

5. Osiągnięcia

Za co przyznawane są gwiazdki?
Gwiazdki przyznawane są za ilość zabitych przeciwników daną bronią, dla większości z nich wygląda to następująco:
Brązowa gwiazdka (500pkt) - 25.
Srebrna gwiazdka (1000pkt) - 50.
Złota gwiazdka (5000pkt) - 100.
Platynowa gwiazdka (10 000pkt) - 1000.

Nóż, granat, pistolety, granatnik oraz ręczne wyrzutnie rakiet:
Brązowa gwiazdka (500pkt) - 10.
Srebrna gwiazdka (1000pkt) - 25.
Złota gwiazdka (5000pkt) - 50.
Platynowa gwiazdka (10 000pkt) - 500.

Czy zdobyte gwiazdki mają wpływ na parametry uzbrojenia?
Nie.

Jak zdobyć odznaczenie "Wzorowa znajomość broni"?
Należy zdobyć brązową gwiazdkę każdą z broni dostępnych w grze, włącznie z karabinem M1 Garand.

Jaka jest różnica pomiędzy brązowym, srebrnym i złotym dogtagiem?
W zależności od tego, na którym levelu był przeciwnik zabity nożem, otrzymujesz dogtag innego koloru:
Brązowy - 1-21,
Srebrny - 22-39,
Złoty - 40-50.

6. Tablica wyników
-------------------------------------------

Czym jest k/d ratio?
Jest to stosunek zabić (kills) do śmierci (deaths). W polskiej wersji jest to wskaźnik z/z (zabicia do zgonów). Im wyższe k/d ratio, tym bardziej jesteś pr0, uber and mastah. Ewentualnie jesteś osobą kryjącą się z karabinem snajperskim w miejscach, o których DICE prawdopodobnie nie wiedziało, że można się w nie dostać, a część graczy nawet nie przypuszcza, że to możliwe, co skrzętnie wykorzystujesz na serwerach z kill cam off. Część graczy uważa, że w tej grze liczy się wyłącznie ów wskaźnik, ignorując tak nieistotne i trywialne rzeczy jak zwycięstwo czy kooperacja z zespołem.

"Twe milczenie wskaże teraz, kogo wspierasz", jak pisał Brodski.

Co oznacza liczba na białym tle, znajdująca się między poziomem gracza, a jego nickiem u niektórych graczy na tablicy wyników?
Jest ona odzwierciedleniem stopnia weterena, jaki posiada dany gracz.

Jak uzyskać stopień weterana?
Aby zdobyc tytul Veteran serii BF, nalezy posiadac minimum 2 gry z serii i zglosic je na czacie/chat/ pracownikowi dyzurnemu ea,
podczas krotkiej (1-2 minuty, wyglada to jak gg) wymiany zdan po angielsku
(wystarcza podstawy angielskiego, lub korzystanie podczas rozmowy z http://translate.google.pl/# ).
Rejestrujemy sie na czacie podając nick&email z konta ea.
http://customersupport.ea.com/loginapp/ ... hat_launch
Innym wyjściem jest telefoniczny kontakt z działem pomocy ea widniejącym na pudelku gry.

Jeśli natomiast posiadamy jedynie bfbc2, to aby uzyskać status Veteran, potrzebujemy dokupić grę z serii (np Battlefield 1942™ World War II Anthology cena ok 40PLN),
lub pobrać i zagrać w jedna z darmowych gier serii bf, np Battlefield Heroes:
https://www.battlefieldheroes.com/en/playnow
czyli rejestrujemy sie, gramy minimum 1 rozgrywke i na chat ea!

Zdarza sie, ze trzeba poczekac na kontakt z konsultantem na czacie do 2-3 minut ;) Chat jest w USA, działa w godzinach 8:00am - 11:45pm CT. http://wwp.greenwichmeantime.com/time-z ... ntral-time
Veteran dotyczy tylko serii Battlefield. Każda gra to jeden stopień w skali. Od 1 stopnia mamy odblokowanie M1 Garand.


Jest jeszcze Gun Club, czyli zdobywanie punktów, odblokowań itp w grach sygnowanych przez ea (takich jak: bf, moh).
Gun Club http://gunclub.ea.com/

Co daje stopień weterana?
+3 do szpanu. Z wymiernych korzyści - odblokowuje dostęp do karabinu M1 Garand.

7. Ustawienia
-------------------------------------------
Większość zmian może zostać wprowadzona z poziomu gry, jednakże część z nich musi zostać dokonana w pliku settings.ini lub gamesetting.ini

Gdzie znaleźć pliki settings.ini oraz gamesetting.ini?
XP: Moje dokumenty\BFBC2
Vista/Windows 7: Dokumenty\BFBC2

settings.ini
Cytuj:
[WindowSettings]
Width=1024 - szerokość.
Height=768 - wysokość.
Fullscreen=true - tryb pełnoekranowy. Wartość "true" uruchamia w nim grę, "false" uruchamia grę w oknie.
RefreshRate=60 - częstotliwość odświeżania.
VSync=false - synchronizacja pionowa. Wartości True/false uruchamiają/wyłączają ją.
[Sound]
Quality=low - jakość dźwięku w grze. Low/medium/high.
VoipEnable=false -
SpeakerCount=0
[Graphics]
Effects=low - jakość wyświetlanych efektów graficznych. Low/medium/high.
Soldiers=low - jakość wyświetlanych modeli żołnierzy.Low/medium/high.
Vehicles=low - jakość wyświetlanych modeli pojazdów. Low/medium/high.
Overgrowth=low - jakość wyświetlanych drzew.Low/medium/high.
Undergrowth=low - jakość wyświetlanych krzewów i traw. Low/medium/high.
StaticObjects=low - jakość wyświetlanych obiektów statycznych. Low/medium/high.
Terrain=low - jakość wyświetlanego terenu. Low/medium/high.
Shadows=low - jakość wyświetlanych cieni. Low/medium/high.
Bloom=false - czasem też "glow", opcja graficzna, która służy wyświetlaniu jaśniejących obiektów/źródeł światła. True/false.
HSAO=false - opcja graficzna służąca realistyczniejszemu wyświetlaniu cieni. True/false.
MSAA=0 - anti-aliasing. 0/1/2.
Water=low - jakość wyświetlania wody. Low/medium/high.
MainQuality=low - generalna jakość efektów w grze. Low/medium/high.
Texture=low - jakość wyświetlanych tekstur. Low/medium/high.
DxVersion=9 - wersja DirectX, z której korzysta gra. Domyślnie "auto". Auto/9/10/11.
Aniso=0 - filtrowanie anizotropowe. O/1/2.
Detail=low - jakość detali w grze. Low/medium/high.
RenderAheadLimit=0 - nie mam pojęcia :). 0/1/2.
Fov=74 - Field Of View, czyli pole widzenia postaci. Patrz: Jak mogę zmienić pole widzenia postaci?


Jak mogę zmienić pole widzenia postaci?
W pliku settings.ini należy zmienić wartość liczbową dla Fov, jednakże wyrażona jest ona w radianach. Pomocny okaże się ten kalkulator: http://rjdown.co.uk/projects/bfbc2/fovcalculator.php
Po wpisaniu rozdzielczości gry oraz pożądanego kąta widzenia w stopniach i kliknięciu "Calculate vertical FOV", otrzymana zostaje wartość, jaką należy wpisać. Maksymalny kąt widzenia wynosi 180 stopni.


Gamesettings.ini

Cytuj:
[GstAudio]
DialogueVolume=0.700000
CarRadio=1
VoipEnable=0
OriginalVOForEnemyTeam=1
MusicVolume=0.700000
VoipPushkey=0
SoundSystemSize=3
VOLanguage=0
Volume=1.000000
VoipRecieveVolume=0.500000
[GstRender]
Brightness=0.650000
Contrast=0.390000
[GstInput]
Scheme0FlipY=0
Scheme3InputType=0
Sensitivity0=0.880000
Sensitivity1=0.500000
Sensitivity2=0.500000
Sensitivity3=0.500000
Scheme2InputType=0
Sensitivity4=0.500000
Scheme4InputType=0
Sensitivity5=0.500000
Scheme0Sensitivity=0.350000
InvertScrollWheel=0
Scheme1InputType=0
InputAcceleration=0
Scheme3FlipY=0
Scheme2FlipY=0
Scheme0InputType=0
Scheme4FlipY=0
Vibration=0
[GstGameplay]
CurrentSoldierWeaponIndex=-1
CurrentSoldierWeaponList=
ToolTips=1
Subtitles=0
HintSystem=1
PunkBuster=1
Telemetry=1
[GstPlayerProfile]
MPPlayed=0
IntroPlayed=1
[GstPersistence]
FavoriteGamesConnectDate=Empty
ClanTag=
FavoriteGamesConnectCount=Empty
FavoriteGames=Empty
RecentGames=



8. Pozostałe
------------------------------------------

Jak uruchomić konsolę w grze?
Uruchomienie konsoli jest niemożliwe - gra jej nie zawiera.

Włączyłem grę i nie widzę żadnych serwerów
Uruchom grę przez BFBC2Updater.exe i spatchuj grę. Jeśli masz wolny net to ściągnij manualnie ostatniego patcha.
Na dzień dzisiejszy jest patch R10

Spatchowałem grę i nadal nie widzę żadnych serwerów
Kliknij w Gra Wieloosobowa -> Wyszukiwarka serwerów i wciśnij Reset.

Dziewczyna uważa, że za dużo czasu poświęcam grze w Battlefielda. Co robić?
Konieczną może okazać się wymiana aktualnie posiadanego modelu dziewczyny na inny, który lepiej działałby w twoim środowisku. Trudno autorytatywnie stwierdzić, nie znając jej dokładnej specyfikacji :).

Zauważyłem, że niektórzy na forum posiadają w podpisie userbary/sygnatury z ich wynikami w grze. Gdzie mogę je znaleźć?
http://bfbc2.statsverse.com/ - wpisujesz nick w grze, zaznaczasz platformę, a następnie wciskasz "Continue". Powinna ukazać się stronka z mniej lub bardziej aktualnym stopniem postępu danej postaci. Teoretycznie statystyki aktualizują się co 6 godzin. Zakładka "Signatures" zawiera przykładowe userbary i sygnatury. Button "Customize" pozwala wybrać dowolną grafikę jako tło, a "view all 16 signatures" wyświetli więcej sygnatur do wyboru.

Czy mogę ustawić niestandardową rozdzielczość gry?
Dotąd było to możliwe poprzez ręczną edycję pliku Settings.ini i wpisanie pożądanych parametrów, niestety, wraz z pojawieniem się najnowszego patcha opcja ta zniknęła. Cokolwiek zostanie wpisane, gra po załadowaniu automatycznie wróci do którejś z domyślnych wartości.


Kupiłeś grę Battlefield Bad Company 2 na Allegro i dostałeś tylko skan pudełka z numerem seryjnym bądź tylko kod emailem z instrukcją by ściągnąć grę przez EA DMr i czy jest to legalne ??

Odpowiedź
Nie, nie jest to legalne

1. EA wypuszcza grę tylko oficjalnymi kanałami dystrybucji (pudełko, EAstore, STEAM).
2. Prawa autorskie/własności intelektualnej podlegają regionalizacji (np "not for sale outside USA")
3. Klucze na Allegro pochodzą z regionów azjatyckich i jako takie na terenie UE są nielegalne.

Ściągnąłem grę przez EA DM i chciałbym powtórnie zainstalować ale EA DM wywala mi taki komunikat.
Obrazek

EA zweryfikowało Twój klucz i go zbanowało zgodnie prawem jako nie należący do naszego regionu.

Grałem kilka miesięcy i nagle wywala mi taki komunikat. Wpisałem kod ale pisze że kod niepoprawny.
Obrazek

EA zweryfikowało Twój klucz i go zbanowało zgodnie prawem jako nie należący do naszego regionu.


Powyższe instrukcje są tylko i wyłącznie dla kupujących tanie klucze z Allegro, właścicieli wersji pudełkowej kupionych w UE lub w wersji cyfrowej przez oficjalne kanały dystrybucji takie problemy nie grożą.
W przypadku wystąpieniu takich komunikatów u właścicieli wersji pudełkowej kupionych w UE lub w wersji cyfrowej przez oficjalne kanały dystrybucji, należy skontaktować się z Supportem EA http://eapo-new.custhelp.com/

Właściciele wersji z Allegro dostaną standardową odpowiedź
Cytuj:
Witam serdecznie,
Dziękujemy za kontakt z Centrum Pomocy Technicznej Electronic Arts.
Wykaz autoryzowanych sprzedawców gier Electronic Arts w wersji do poobrabia
Electronic Arts Polska nie poleca zakupu kluczy umożliwiających pobranie gry przez program EA Download Manager poza autoryzowanymi kanałami sprzedaży. Electronic Arts nie prowadzi sprzedaży samych kluczy do gier, dlatego ich zakupu kupujący dokonuje na własną odpowiedzialność.
Tylko osoby które zakupiły grę w wersji do pobrania u autoryzowanych sprzedawców Electronic Arts mogą skorzystać z Pomocy Technicznej.

Autoryzowani sprzedawcy Electronic Arts Polska to:
- EA STORE
- GameSpace
- STEAM


Chciałbym zmienić rozdzielczość w grze na 800x600

Po ostatnim patchu nie można ustawić mniejszej rozdzielczości niż 1024x768.


------------------------------------------
Opracowując FAQ opierałem się na własnych doświadczeniach z grą, a także na tym, co wyczytałem na różnych forach, głównie chyba na tym ;). Nie jest to kompendium wiedzy porównywalne z Britannicą, a już na pewno nie jest ono wolne od wad i błędów, stąd poprawki oraz konstruktywna krytyka mile widziane.

Uaktualniono o uwagi userów JOY i Yossarian.

_________________
Nie zajmuję się już FAQ - z pozdrowieniami dla DICE, które z każdym kolejnym patchem obniżało mi liczbę FPS-ów aż do granicy 9-12.


Ostatnio edytowano 10 kwi 2010, 01:20 przez Piromaniack, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL