Teraz jest 29 mar 2024, 01:08

Strefa czasowa: UTC + 2


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 mar 2013, 19:12 
Offline

Dołączył(a): 20 mar 2007, 16:40
Posty: 25
Tak jak napisałem w tytule chodzi o wersję naszego poczciwego Battlefield 1942, który jest od "jakiegoś" czasu dostępny na Origin. Instalacja gry przeszła bez większych problemów zarówno jak i modów, konkretnie modów FH(0.7) oraz "modu do moda" FHSW, które również od jakiegoś czasu działają dobrze na wersji gry z Origin.
Problemem u mnie jest jednak dziwnie niski FPS (tylko w niektórych miejscach, ale na prawie wszystkich mapach) jak na grę sprzed dekady gdzie wymagania owej produkcji nijak się mają do dzisiejszych komputerów. Osobiście do grania używam laptopa Samsung RF511 s06pl.

Ogólna specyfikacja tego modelu:
System: Windows 7 Home Premium
Dwie karty graficzne: dedykowana NVIDIA GeForce GT540M (2GB), zintegrowana Intel HD Graphics Family
Procesor: Intel Core i5-2410M @ 2,3 GHz do 2,9GHz w Trybie turbo Boost (2 rdzenie, 4 wątki)
Pamięć RAM: 6GB (DDR3)
Dysk twardy: Samsung HM641JI (640GB SATA, 5400 RPM)
Matryca: 15,6" w rozdzielczości 1366x768

Na sprzęcie komputerowym nie znam się za dobrze, ale z tego co się orientuję to taka specyfikacja mojego laptopa przy tej grze powinna mi zapewnić bardzo wysoki FPS niezależnie od tego co się będzie działo na ekranie. A teraz to co mam jeżeli chodzi o ilość klatek to powiem, że miejscami jest tragicznie.

Opis problemu:
Gram na maksymalnych ustawieniach graficznych i dźwiękowych w rozdzielczości 1366x768 (ustawiałem to w sposób jaki jest szeroko znany w internecie). Do tego w Panelu Sterowania NVIDIA wybrałem dla tej gry GeForce GT540M, z resztą jak do każdej innej gry plus ustawiłem na włączony FXAA coby gra ładniej wyglądała i z tego co widziałem nie ma to absolutnie żadnego wpływu na ilość FPS w tym najgorszym momencie gdzie mam najmniej klatek. Sytuacja jest taka, że zależnie od miejsca, w którym jestem na mapie i stronę, w którą patrzę mam różne FPSy, a różnice sięgają nawet 80 klatek i więcej. W jednym miejscu mam "max", czyli 100 FPS i więcej już mi nie pokazuje, znowu odwrócę się o jakieś 180 stopni i mam około 25 FPS na pustym serwerze gdzie nic się nie dzieje, chociaż nawet jakby coś się działo to sytuacja jest identyczna. Na jednej z map (Saipan-1944) z moda FH, gdzieś na środku wyspy miałem spadek FPSów aż do 10 i gra była po prostu niegrywalna, już poniżej 25 FPS zaczyna się lekkie klatkowanie a im niżej to wiadomo, że gorzej.

Oto co zrobiłem do tej pory aby poprawić sytuację:
Wraz z instalacją moda FHSW był do zainstalowania pliczek wspomagający kompatybilność gry dla windows7 oraz dla innych rozdzielczości typu widescreen. Po odinstalowaniu owego pliku okazało się, że tam gdzie miałem wcześniej 15 FPSów teraz mam około 26-28. Nie ruszałem nic z kompatybilnością gry na inny system, bo po co, skoro się uruchamia i działa jak trzeba, poza oczywiście klatkowaniem. Kombinowałem również z ustawieniami dźwięku na podstawie tego co znalazłem w internecie, głównie tematy z lat 2002-2004, ale to się bardziej odnosiło do ówczesnych komputerów, które były po prostu słabsze jak na tamte czasy, a co raczej nie dotyczy mojej obecnej "maszyny" i dlatego nie zauważyłem żadnej różnicy czy to ustawię na 22Khz czy 44Khz lub też zmniejszę "detale dźwięku" na najniższe. Zmiana rozdzielczości na jakąkolwiek niższą (ale przecież nie będę grał w rozdziałce 640x480) również nie zrobiło różnicy ani o 1 FPSa. Jak już wspomniałem włączanie/wyłączanie FXAA w NVIDIi też nic nie zmienia. Za to, co mnie zaskoczyło, zmiana karty graficznej z dedykowanej GT540M na zintegrowaną Intela HD w tym samym miejscu na mapie zwiększyło ilość klatek o kolejne 7-10, ale już nie jestem wtedy w stanie włączyć FXAA i gra wygląda lekko "kanciasto". Bawiłem się również koligacją i znów nie widziałem różnicy w ilości klatek.

Podsumowując:
Nie rozumiem dlaczego na mocniejszej karcie graficznej mam mniej FPSów niż na słabszej zintegrowanej choć ich ilość i tak nie powala na kolana. Poza tym dlaczego w ogóle mam problemy z liczbą klatek w 10 letniej grze, gdzie już w BF2 na maksymalnych ustawieniach i to też na modzie FH2 mam dużo klatek na w miarę stałym poziomie. W czym tkwi ta tajemnicza siła obniżająca wydajność i czy jest ktoś w stanie mi podpowiedzieć co zrobić, bo sam osobiście długo szukam w internecie pomocy, ale w ogóle nie mogę znaleźć podobnego tematu odnoszącego się do lat 2012-2013, zupełnie jakby wszystkim ta gra działała przy 200 FPSach (w sumie to niektórzy tak mają :wink:).

PS. Trochę to długawe, ale po prostu chciałem wyczerpać temat do cna coby na wstępie wykluczyć niepotrzebne odpowiedzi czy zrobiłem to lub tamto.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL