Teraz jest 20 kwi 2024, 02:55

Strefa czasowa: UTC + 2


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 9 wrz 2007, 21:09 
Offline
Moderator forum
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 sty 2004, 15:43
Posty: 1142
Lokalizacja: Warszawa
Little Harrison:
Nie wiem skad wziales informacje ze Polacy dostali wybor. Dowodztwo alianckiej 15. Grupy Armii powierzylo Polakom zadanie najtrudniejsze: bezposredni atak na wzgorze klasztorne, do tego przy wsparciu artylerii znacznie slabszym w porownaniu do tych, ktorymi dysponowaly wczesniejsze rzuty. (Anders zaakceptowal to zadanie tak jak wspomniales glownie w celach propagandowych: primo zeby pokazac Aliantom ze Polacy potrafia walczyc, secundo zeby dzieki zwyciestwu miec silniejsza pozycje do rokowan z ZSRR w sprawie ksztaltu Europy Srodkowo-Wschodniej po zakonczeniu wojny) Polacy zostali odparci przez Niemcow, ale skupienie na siebie ognia 1 Niemieckiej Dywizji Spadochronowej pozwolilo XIII Korpusowi Brytyjskiemu sforsowac rzeke Rapido i zajecie przyczolkow. Drugi atak 17 wrzesnia zdziesiatkowal 1 Dywizje Spadochronowa i doprowadzil do kapitulacji Niemcow (tak jak mowisz w klasztorze zostaly niedobitki, 17 zdolnych do walki zolnierzy i kilku rannych). Przesadzasz jednak ze stratami II Korpusu Polskiego: 924 poleglych, 2930 rannych, 345 zaginionych. Nalezy jeszcze dodac ze I Dywizja Spadochronowa byla elita wsrod niemieckich wojsk, natomiast dla wielu Polskich Zolnierzy Korpusu byl to wlasciwie chrzest bojowy. Oto ksiazkowy przyklad w jaki sposob determinacja moze wplynac na wynik bitwy :wink: Rowniez ksiazkowy przyklad ze byla to wojna swiatowa, gdyz pod Monte Cassino gineli Brytyjczycy, Amerykanie, Marokanczycy, Nowozelandczycy, Australijczycy, Hindusi, Polacy i inni ;]
P.S. Wybaczcie spam, ale jak ktos juz poruszyl temat od strony historycznej to nalezalo by go sprostowac i zakonczyc :P

_________________
"We Polish Airmen
Gave our souls to God,
Our bodies to the British soil
But our hearts only to Poland.
1939-1945
For your freedom and ours"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 22 wrz 2007, 14:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 wrz 2007, 19:37
Posty: 67
no ale mapa już powstała(czy tam mod) ?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 27 paź 2007, 17:13 
Offline

Dołączył(a): 6 wrz 2007, 17:56
Posty: 23
Lokalizacja: Piła
Chyba nie.
Cytuję gen. Lessera: "Jest dla mnie całkowicie jasne, jak ważne i trudne to zadanie. Jeśli pan, panie generale, go nie przyjmie, będę zmuszony powierzyć je innemu korpusowi, a Korpus Polski będzie musiał objąć inny odcinek. Proszę udać się do pokoju obok, naradzić się z szefem sztabu i po dziesięciu minutach podać mi swoją odpowiedź."
Pułkownik Wiśniowski: "Poszliśmy do tego pokoju i omówiliśmy argumenty przemawiające za i przeciw decyzji o przyjęciu zadania. [...]" - dalej jest o tym, jak ważne jest Monte Cassino i że byłoby to odpowiedzią na sowiecką propagandę. Z jego dalszych wspomnień wynika też, że tym "innym odcinkiem" jest rzeka Rapido. To jest z książki J. Piekałkiewicza "Monte Cassino" (a to chyba tłumaczenie niemieckiej książki "Die Schlacht von Monte Cassino). I to z tych cytatów zrozumiałem, że Polacy mieli wybór, choć Aliani woleli, żeby zajęli się Monte Cassino.

_________________
(-) Ja


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 3 gru 2007, 20:38 
Offline

Dołączył(a): 25 lis 2007, 21:55
Posty: 305
Nie wiem czy to mo?liwe ale jakby? ju? zrobi? tego moda/mapk? to czy móg?by? mi j? jako? przes?a? moze wzy? na stronke czy co? ;]


?wietny pomys? z t? modyfikacja


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL