Teraz jest 19 mar 2024, 11:54

Strefa czasowa: UTC + 2


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 23 lis 2009, 01:26 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 lis 2005, 21:41
Posty: 380
Lokalizacja: Radom
Chcę zacząć dyskusję na temat nowinek technicznych, prototypów broni, modernizacji w uzbrojeniu czy jakichkolwiek zmian zachodzących w strukturze Wojska Polskiego.
Wiele osób czyta pisma o tej tematyce i byc może będzie się chciała włączyć do dyskusji.

Proszę o wrzucanie artykułów które będą bodźcem do dyskusji.

Nowa polska broń – MSBS-5,56

Obrazek
Obrazek

Podstawowym uzbrojeniem Wojska Polskiego nadal pozostaje karabinek automatyczny AKM/AKMS zasilany nabojem 7,62 mm x 39, mimo, że od końca lat 1990. jest on zastępowany karabinkami wz. 96 Beryl i Mini Beryl, do standardowej amunicji pośredniej NATO 5,56 mm x 45. Choć zostały opracowane 10 lat temu, to jednak w prostej linii pochodzą od broni zaprojektowanej ponad pół wieku wcześniej, dziedzicząc wszystkie wady AK, przede wszystkim kiepską ergonomię i funkcjonalność. Ocenia się, że obecnie ich potencjał modernizacyjny sięgnął kresu, zaś dalsze modyfikacje musiałyby obejmować poważne ingerencję w komorę zamkową i mechanizmy broni, co stawia pod znakiem zapytania sensowność takich działań.


Po wprowadzeniu na dużą skalę w ostatnich latach konstrukcji w układzie bez kolby właściwej i dostrzegając ich liczne zalety, Wojsko Polskie również wyraziło zainteresowanie bronią tego rodzaju. Stąd też, od końca lat 1990., podejmowane były na WAT próby stworzenia na bazie używanego uzbrojenia (w oparciu o AKM powstał w 1997 BOZ-1, zaś jako modyfikacja Beryla w 2002 zaprojektowano karabinek BIN i w 2005 Jantar-M) odmian bezkolbowych. Okazało się to jednak ślepą uliczką, bowiem uzyskane wzory cechowały się jeszcze gorszą funkcjonalnością niż modele bazowe. W końcu, biorąc dodatkowo pod uwagę uwarunkowania polityczne, czyli dyskusyjne rosyjskie zastrzeżenia, dotyczące bezlicencyjnego kopiowania ich konstrukcji, podjęto decyzję o stworzeniu od podstaw nowoczesnej broni, z nową mechaniką, w miejsce znanego od podszewki, ale przestarzałego systemu Kałasznikowa.

Cały artykuł dostępny pod adresem http://www.altair.com.pl/cz-art-2194

Tyle na początek co o tym sądzicie?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2009, 15:46 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, 13:31
Posty: 135
Teraz najlepszym zakupem dla wojska polskiego by były nowe śmigłowce szturmowe (ciekawe jakie ???),bo mi-24 :( :( :( :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2009, 15:52 
Offline

Dołączył(a): 12 mar 2007, 09:58
Posty: 126
GoLyPL napisał(a):
Tyle na początek co o tym sądzicie?


Okropnie brzydkie :?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2009, 17:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 paź 2005, 14:31
Posty: 612
Lokalizacja: Łódź
Karabiny czy Mi-24? :)

Te "oldschoolowe" karabiny dla mnie są kozackie. Przypominają mi trochę połączenie serii G-xx z XM-8 :)
Te w wersji bez kolbowej są brzydkie, ale dla mnie każdy karabin tej wersji taki jest :)

A Mi-24 wygląda jak brzydal ale jak zapier*** :D Ja bym się bardziej bał jego niż np AH-64 (może dla tego, że Apacha nie widać zazwyczaj :) )


A do tematu.
Słyszał ktoś coś bardziej konkretnego o polskich karabinach snajperskich? Podobno jest jakiś o oznaczeniu "Wilk" lub "Tor" mający podobne parametry do Bareta i zwykły przeciwpiechotny, zdaje się o oznaczeniu "Alex" lub "Bor".

Link do filmiku:
http://www.youtube.com/watch?v=R_L20gTJjew&feature=player_embedded

Pozdr.
Yamsza

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 gru 2009, 18:47 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 lis 2005, 21:41
Posty: 380
Lokalizacja: Radom
Są dwie polskie snajperki "Bor" i "Tor" klik i jeszcze raz klik

Ogólnym założeniem jest to zę mają stać się głównymi karabinami wyborowymi naszej armii. Jak wiadomo mamy wiele sztuk sako ale dalszy zakup tej fińskiej snajperki podobno nie wchodzi w grę.

Co do śmigłowców to marzy mi się ojczysta konstrukcja :roll:, jednak prawdopodobieństwo tego że nasi zaczną prace konstrukcyjne nad takim śmigłem są mało prawdopodobne... niestety koszty są zajebiście duże.

Uwielbiam dźwięk przelatującego mi-24 ma w sobie taką brutalność :twisted: A co do Apacha no cóż cichy zabójca, o wiele nowocześniejszy niz hind.

Co do "demonstratorów" to w wersji bezkolbowej ma w sobie coś z filmów siencefiction z lat 70 :wink: no i jak twierdzą specjaliści to rozwiązanie jest o wiele lepsze od tradycyjnego. Czas pokarze jak będzie w wersji finalnej wygladała ta broń będziemy musieli jeszcze poczekać jakieś 3-4 lata na test tych broni w warunkach polowych.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2009, 01:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2009, 15:19
Posty: 40
Lokalizacja: Kołobrzeg
Jak widać Polski naród także potrafi, tylko gdy już coś polak zrobi to..

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 26 gru 2009, 11:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 paź 2009, 13:31
Posty: 135
GoLyPL napisał(a):
Są dwie polskie snajperki "Bor" i "Tor" klik i jeszcze raz klik

Ogólnym założeniem jest to zę mają stać się głównymi karabinami wyborowymi naszej armii. Jak wiadomo mamy wiele sztuk sako ale dalszy zakup tej fińskiej snajperki podobno nie wchodzi w grę.

Co do śmigłowców to marzy mi się ojczysta konstrukcja :roll:, jednak prawdopodobieństwo tego że nasi zaczną prace konstrukcyjne nad takim śmigłem są mało prawdopodobne... niestety koszty są zajebiście duże.

Uwielbiam dźwięk przelatującego mi-24 ma w sobie taką brutalność :twisted: A co do Apacha no cóż cichy zabójca, o wiele nowocześniejszy niz hind.

Co do "demonstratorów" to w wersji bezkolbowej ma w sobie coś z filmów siencefiction z lat 70 :wink: no i jak twierdzą specjaliści to rozwiązanie jest o wiele lepsze od tradycyjnego. Czas pokarze jak będzie w wersji finalnej wygladała ta broń będziemy musieli jeszcze poczekać jakieś 3-4 lata na test tych broni w warunkach polowych.


Hmm...No wiesz ja też wole dzwięk silnika syrenki od dzwięku silnika nowoczesne diesla.Czy to dobre porównanie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 27 gru 2009, 19:03 
Offline

Dołączył(a): 30 lis 2008, 11:13
Posty: 267
Lokalizacja: Świdnik
Ta... ogólnie u nas dużo się mówi, obiecuje, a z tych obietnic i tak jest całe gówno.

No ludzie- z nudów czytam długi artykuł REMOVa w Raporcie WTO- o planach modernizacji WP w latach 09-18. I jest napisane, że system LOARA ( samobieżna artyleria p.lot ), i cały projekt się ZDEZAKTUALIZOWAŁ!!! A wyniki są świetne, osiągi, wygląd :P, uzbrojenie stoją na dobrym poziomie- a tu dupa. I cały dzień poszedł się ebać...

P.S- Jak już mówimy(liśmy :) ), o PR Polish Project, to ja mogę pomóc- za grafice się nie znam, ale robić coś mogę... tylko nie wiem do kogo się zwrócić.

_________________
W Battlefield 2- [PL]residentMatriX
W Project Reality- NaviX.PL

Let's rock&roll...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 28 gru 2009, 00:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2009, 01:25
Posty: 29
Lokalizacja: lotnisko...EPKS
Jak temat o WP to pisze tu.

Jak narazie to jestem w kl.I liceum (profil lotniczy) ale już mam dylemat i dręczy mnie pytanie czy są jeszcze jakieś inne profile na szkolenie na śmigła bojowe i transportowe nie licząc szkoły w Dęblinie?
I czy ktoś wie jakim cudem dostac sie do np 49 pułku śmigłowców bojowych na pilota?

_________________
Obrazek"Idźmy razem zawsze kupą,Pojedyńczo nas wytłuką"
302 Dyon Myśliwski...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 sty 2010, 23:45 
Offline

Dołączył(a): 11 sie 2006, 20:40
Posty: 243
Nie ma alternatywy dla Dęblina. Masz do wyboru albo pięcioletnie studia. Albo 20miesięczne studium jak już masz magistra inżyniera z porządnej uczelni i odpowiedniego kierunku. Ale jak długo będzie toto studium to nie wiem. Po studium tylko transportowce póki co. A gdzie Cię skierują to zależy.
I jak myślisz o lataniu na poważnie, to od wiosny do aeroklubu i szkolenie szybowcowe zaczynaj. Chyba że macie to w programie liceum.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 20 sty 2010, 22:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 25 mar 2009, 01:25
Posty: 29
Lokalizacja: lotnisko...EPKS
Szybowcowe mam za sobą, w te wakacje przechodze na skoki z 4000m.
Dzięki za info :)

_________________
Obrazek"Idźmy razem zawsze kupą,Pojedyńczo nas wytłuką"
302 Dyon Myśliwski...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2010, 15:10 
Offline

Dołączył(a): 30 lis 2008, 11:13
Posty: 267
Lokalizacja: Świdnik
Wracając do tematu...

Czołgi u nas to też porażka- T72 ( parę sztuk ), PT-91 ( i w tych Exlusive exportowych ), Leo 2 A4?

Co możemy zrobić z tymi PT? Zmodernizować? Nieee. Nowe czołgi? Nieee. Leopard- modernizacja, nieee. To co w końcu?

_________________
W Battlefield 2- [PL]residentMatriX
W Project Reality- NaviX.PL

Let's rock&roll...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 21 sty 2010, 22:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 sty 2007, 10:10
Posty: 917
Lokalizacja: okolice wawy
Nic. Jak zawsze...

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 22 sty 2010, 18:07 
Offline

Dołączył(a): 11 sie 2006, 20:40
Posty: 243
Problemem jest banda ch.... zwana betonem w wojsku polskim. Poza tym trzeba determinacji itd. żeby wprowadzić cokolwiek rozsądnego. Już pomijam ministrów obrony z łapanki itd. Jak się to załatwi to trzeba by wydać jakieś 160-180mld zł w 10 lat na nowy sprzęt. Bo w zasadzie wszystko trzeba wymienić...
Co do Leopardów, do modernizacji się nadają jak najbardziej. Była okazja żeby dokupić drugą taką partie ale niestety SG się nie zgodził. W ogóle żenua.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 lip 2014, 01:32 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 gru 2012, 19:43
Posty: 162
Lokalizacja: Łódź
A teraz to nawet 49 Leopardów 2A5 mamy, a będzie jeszcze więcej!


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL