Teraz jest 16 kwi 2024, 17:00

Strefa czasowa: UTC + 2


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 14 paź 2010, 17:37 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2005, 20:54
Posty: 1567
Lokalizacja: Łódź
Jak w temacie. Poszukuję monitora w przedziale 22"-25" do max 800-900 zeta.
Tuner TV mile widziany choć nie konieczny. Jeżeli ktoś się nie zna to nie pisać farmazonów.
Jeżeli jakiś tańszy ktoś zna (ok 600 jak ten http://www.ceneo.pl/2349183 ) to bardzo chętnie się zapoznam.
Rodzaj matrycy raczej standardowo TN.

Mile widziane wytłumaczenie w jaki sposób producenci LG przeliczają Czas reakcji i Kontrast bo nie chce mi się wierzyć że oni osiągają spokojnie kontrast 30000:1 gdzie inni producenci maja 1000:1.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2010, 19:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2010, 02:31
Posty: 444
Żadna matryca TN nie ma kontrastu realnego (pomijam dynamiczny) większego niż ~900:1, więc na to nawet nie patrz. Dynamiczny to tylko zmiana podświetlenia i moim zdaniem ogólnie ta opcja tylko przeszkadza (szczególnie w filmach i grach, gdzie często zmienia się oświetlenie sceny).
Czas reakcji to gray-to-gray, więc "marketingowy", czyli tym też nie ma co się przejmować w wyborze monitora. Realny przy TN-kach będzie 5-8ms co i tak w niczym nie będzie przeszkadzać, bo zauważalne dla oka smużenie zaczyna się od kilkunastu ms.

Ogólnie powinieneś napisać do czego monitor będzie używany no i jaką rozdzielczość chcesz, bo przy 22" najpopularniejsza jest 1680x1050, a przy większych już 1920x1080 Full HD (chociaż i 22" w Full HD też się zdarzają).

Był jakiś czas temu podobny temat, tam poleciłem monitor Dell 2209WA, który uważam, że jest jednym z lepszych modeli 22" na rynku (ze względu na matrycę e-IPS i niską cenę w stosunku do jakości), polecam wziąć go pod uwagę, szczególnie jeżeli tego tunera TV nie potrzebujesz aż tak bardzo.

_________________
"Tylko martwi ujrzeli koniec wojny"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 paź 2010, 23:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10 paź 2005, 20:54
Posty: 1567
Lokalizacja: Łódź
Cóż monitor będzie służył głownie do grania/filmów. Na pewno nie bede potrzbował jakiś specjalistycznych nie wiadomo czego do grafiki etc.
Widzę że dell który zaproponowałeś ma inną matryce? Jak już o tym to jakie są różnice i czy w ogóle będę potrzebował monitor z matryca inna niż tn. Jakie są plusy, a jakie minusy (oprócz ceny ;) ) innych rozwiązań?

Jak wygląda opcja podłączenia monitora do kompa? Wiem że jest VGA , DVI i HDMI. Wiem że VGA to ścierwo. Musi być dvi i teraz pytanie zauważe różnice miedzy kablem hdmi a dvi? Czy jest w ogole jakas znaczaca roznica?

Czy ewentualnie jest jakaś tańsza alternatywa do tego della bo widze że zbyt dużego wyboru w tego typu monitorach nie ma szczególnie jeżeli chodzi o tańsze modele.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 15 paź 2010, 00:31 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2010, 02:31
Posty: 444
Matryca e-IPS różni się przede wszystkim lepszą jakością i odwzorowaniem kolorów (i większym kontrastem), co widać praktycznie przy każdym zastosowaniu komputera, łącznie z grami i filmami. Wystarczy obok siebie postawić monitor z matrycą TN i tego Della, puścić na obu to samo (sklonować obraz) i sobie porównać. Osobiście tak zrobiłem przed zakupem, bo też mi się zdawało, że ta matryca to chwyt marketingowy (jakieś "okrojone" IPS), ale przekonałem się, że jest różnica na korzyść Della. Dlatego polecam też samemu przetestować kilka różnych monitorów (nawet w jakiś sklepach komputerowych, ale żebyś miał możliwość ustawienia sobie parametrów jak jasność, kontrast i RGB tak jak chcesz, bo to i tak będziesz musiał sobie ustawić po zakupie).
Kolejną zaletą są dużo większe kąty widzenia. Przy TN-kach wystarczy się lekko przechylić i już kolory się załamują, czerń robi się fioletowa, itp.
Ogólnie to nie tylko Dell produkuje coś pomiędzy standardowymi monitorami, a profesjonalnymi dla grafików, bo Samsung też ma jakieś modele na matrycach cPVA, które nie kosztują majątku, a są lepsze od TN-ek.
Fakt, że nie jest to "pełne" IPS jak w monitorach Eizo za kilka tysięcy złotych, ale jeżeli można dorzucić te 2-3 stówki i wziąć lepszą matrycę niż TN to polecam zainwestować już w coś lepszego, bo jak wiadomo - monitor kupuje się na kilka lat. I tutaj dodatkowa zaleta Della, że dodaje gwarancję NBD na 3 lata od jednego martwego pixela. Dlatego warto kupić nowy egzemplarz, bo po ponownej sprzedaży ta gwarancja przestaje obowiązywać. (chyba, że w momencie reklamacji poda się dane pierwotnego klienta, ale to jest już kombinowanie).

Komputer podłączyć można za pomocą DVI lub D-SUB, czyli oczywiście wybieramy cyfrowe DVI. Między HDMI i DVI nie ma w obrazie żadnej różnicy, a ogólnie jedyna to taka, że standard HDMI przesyła dodatkowo dźwięk tym samym kablem (a DVI tylko obraz). W zestawie powinny być kable DVI i D-SUB, więc nie trzeba się zaopatrywać w nie osobno.

Jeżeli chodzi o tańsze alternatywy na lepszych matrycach to jest np. Samsung 20" F2080 na matrycy cPVA i model F2380 23" Full HD na tej samej matrycy (chociaż on wychodzi podobnie cenowo co Dell). Osobiście nie widziałem tych Samsungów na żywo, więc się o nich nie wypowiem. Top co o nich słyszałem i czytałem, to że też wypadają lepiej od TN-ek, ale w porównaniu do Della na e-IPS jednak słabiej, głównie ze względu równomierności podświetlenia (chociaż to może być wada jakiejś serii monitorów) i kątów widzenia. Niektórzy piszą, że to wręcz tragedia, ale nie chcę się wypowiadać o tym, czego nigdy osobiście nie używałem, z resztą w Internecie jest pełno recenzji i testów tych Samsungów, więc możesz sobie poczytać.

Jedyna wada tego Della to stosunkowo delikatna obudowa. Ale nie aż tak, żeby nie można było sobie zmienić położenia monitora. Po prostu nie można nim szarpać i powinno się obchodzić delikatnie, ale to chyba oczywiste.
No i ten wbudowany hub USB czasem może zawieść, bo jeżeli podłączamy pendrive lub dysk zewnętrzny to ograniczy nam transfer. W przypadku innych urządzeń wszystko działa jak należy. Jednak jest to tylko dodatek, moim zdaniem mało istotny (bardzo rzadko używam tych portów USB w monitorze, bo wygodniej mi korzystać z tych umieszczonych w obudowie komputera).

_________________
"Tylko martwi ujrzeli koniec wojny"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 lis 2010, 16:28 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 00:39
Posty: 476
Lokalizacja: Łomża
Kefas a co sadzisz o tym cacku??

http://allegro.pl/led-najlepszy-lg-w248 ... 03916.html


albo co bys polecil z 24` ??

_________________
xxxxxxxxxxxxxx


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lis 2010, 00:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2010, 02:31
Posty: 444
Ten LG to zwykła matryca TN, tyle że z podświetleniem LED. więc IMO szkoda kasy.
Musiałbym robić od nowa research, bo w 24" przez jakiś czas nie siedziałem.

_________________
"Tylko martwi ujrzeli koniec wojny"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lis 2010, 18:57 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 00:39
Posty: 476
Lokalizacja: Łomża
no niby tak ale czytalem jak na TNke ten jest przyzwoity,duzo pozytywnych opini...szukam czegos tak do 1200zl 24`

Edit:


znalazlem cos takiego:

http://allegro.pl/nowosc-hp-zr24w-s-ips ... 11028.html

trzeba troche doplacic ale opinie sa pozytywne

_________________
xxxxxxxxxxxxxx


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 lis 2010, 23:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2010, 02:31
Posty: 444
O, ciekawy HP-ek na S-IPS, no i ma już DisplayPort. Muszę go zobaczyć na żywo gdzieś, bo inaczej to nie będę polecał czegoś czego nie widziałem, ale poczytaj o nim recenzje i testy (najlepiej na zagranicznych portalach).

_________________
"Tylko martwi ujrzeli koniec wojny"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 lis 2010, 17:36 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 00:39
Posty: 476
Lokalizacja: Łomża
chyba wezme tego hp.....pisza ze troche "czern" rzuca sie w oczy,ale wydaje mi sie ze to juz jacys konserzy,graficy...jak dla mnie monitorek bomba 1520zl 24` na matrycy ips i wlasnie z DisplayPortem ,widzialem na YT filmiki pomiedzy tn a ips musze przyznac ze roznica jest ogromna...moze uda mi sie go sciagnac w polowie listopada,takze zrobie fotke jak wyglada przy moim obecnym Samsung 206BW 20`byc moze ktos takze stoi nad dylematem zmiany monitora

_________________
xxxxxxxxxxxxxx


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lis 2010, 12:38 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 00:39
Posty: 476
Lokalizacja: Łomża
wyrwalem Della na IPS 24`: http://allegro.pl/show_item.php?item=1306951380

mysle ze w dobrej cenie

_________________
xxxxxxxxxxxxxx


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lis 2010, 14:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2010, 02:31
Posty: 444
Cena dobra, ale osobiście monitory wolę kupować nowe i bez pośredników, nawet za wyższą cenę, bo potem mogą być problemy z gwarancją, szczególnie jeżeli masz NBD u Dell'a to reklamować może tylko pierwotny klient.

_________________
"Tylko martwi ujrzeli koniec wojny"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lis 2010, 16:59 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 00:39
Posty: 476
Lokalizacja: Łomża
no ale ten gosc sprzedaje nowy,pudlo nie otwierane a gw. masz u producenta

_________________
xxxxxxxxxxxxxx


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lis 2010, 17:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 cze 2010, 02:31
Posty: 444
Ale jeżeli on nie jest autoryzowanym pośrednikiem Dell'a (a nie jest, bo by o tym napisał i sprzedawał drożej) to jest tak jak napisałem - gwarancja jest uwzględniana tylko przez pierwszego klienta, w tym przypadku gościa, który właśnie sprzedał monitor Tobie. Więc mniej nadzieje, że nic Ci nie padnie w monitorze przez te 3 lata, bo inaczej żeby skorzystać z gwarancji będziesz musiał to robić przez tego gościa, albo się pod niego podszyć. :P

_________________
"Tylko martwi ujrzeli koniec wojny"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lis 2010, 17:46 
Offline

Dołączył(a): 12 gru 2006, 00:39
Posty: 476
Lokalizacja: Łomża
zobacze...narazie napisalem do niego jak to jest,dawal opis ze gw. dostaje na 3 lata...jak nic mi nie odpisze to zrobie kolesiowi konflikt i napisze ze ma towar nie zgodny z opisem i wszystko

_________________
xxxxxxxxxxxxxx


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 8 lis 2010, 18:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 cze 2009, 15:02
Posty: 2054
Lokalizacja: Stumilowy las
-gwarancja jest?
-jest, ale nie uwzględniają
-no pewnie, jakby uwzględniali to bym napisał

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL