Teraz jest 28 mar 2024, 16:44

Strefa czasowa: UTC + 2


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2 sty 2014, 17:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 mar 2010, 11:09
Posty: 219
Mofixil napisał(a):
520W styka pod GTX770 i 2500K, oba po OC, jakim cudem 550W miałoby nie starczyć pod 4670K i GTX760?

Może i styka. A może i nie styka. Ważniejsze niż "moc" zasilacza są maksymalne prądy jakie poszczególne napięcia mogą dostarczyć i co ważniejsze czy mogą je dostarczać jednocześnie (najczęściej nie)!

Przykład zasilacza 560W: http://pecetmania.pl/praktyka_pc/pliki/ ... wa_max.jpg

A teraz czytamy to co "drobnym druczkiem" - "12V1, 12V3 combined max 300W"

_________________
Pzdr, Tomek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 sty 2014, 17:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 6 lip 2009, 15:04
Posty: 3893
Jak się nie kupuje badziewia z bazaru o sprawności Rust 20% to porządne 500W wystarczy pod niemalże każda konfiguracje z jednym GPU.
@12V1, 12V3 combined max 300W
A gdzie się podziało 12V2?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 2 sty 2014, 23:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, 19:31
Posty: 327
Co za zbieg okoliczności, mam tego Chiefteca! Swojego czasu pracował w Setupie C2Q Q6600 z napięciem 1.45V i GF'em 8800GTS (aktualnie GeForce GTX460 SOC, który ma nawet większe TDP niż 8800GTS) , a nie wydaje mi się żeby te podzespoły ciągnęły więcej mocy niż i5-2500K, lub i5-4670K (który faktycznie ma trochę większe zapotrzebowanie na prąd niż 2500K). Z resztą wystarczy spojrzeć na TDP ów podzespołów, do tego muszę dodać że z 8800GTS pracował przez 4 lata, a niebawem z GTX460 stukną mu 3, no i jak widać mocy nie zbrakło. 560W starczy spokojnie, nawet będzie papu na OC. 700-750W to można pchać do SLI/CrossFire.

Ps. Jako ciekawostka podaje pobór mocy moich podzespołów i i5-4670K + GTX770:
1.
C2Q Q6600 G0 MAX TDP - 95W
Gigabyte GeForce GTX460 SOC - min. power consumption (IDLE) 174W | max. power consumption (STRESS) 355W
2
i5-4670K MAX TDP - 84W
GeForce GTX770 - max. power consumption (STRESS) 246W

To chyba rozwiało wszystkie wątpliwości?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2014, 09:21 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, 18:14
Posty: 826
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Dolicz do tego pobór mocy dysków twardych, pamięci, płyty głównej i gromady wentylatorów.
To, że komputer działa na słabszym zasilaczu, nie oznacza, że jest wystarczający. Komputer zwyczajnie nie rozwinie swoich maksymalnych osiągów, mimo dobrych podzespołów.
Jak chcecie. Ja jestem zwolennikiem pomysłu, by zasilacz nie pracował na szczycie swoich osiągów, a max na 70-80% swojej wydajności, wtedy wiem, że wentylator zasilacza nie będzie dokuczliwy podczas pracy i energii wystarczy dla wszystkich bebechów.

_________________
Obrazek
Bored with video games? Try HFT instead
.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2014, 12:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2010, 20:08
Posty: 508
@UP: Tak bo wentylatory tyyyyle prądu ciągną. Typowy komputer z jednym CPU i GPU, nawet po OC, w stresie pociągnie jakieś 350W z sieci, także zasilacze 500-600W są wystarczające dla większości domowych komputerów.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2014, 13:45 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 mar 2007, 18:14
Posty: 826
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Ok, wiecie przecież lepiej.

_________________
Obrazek
Bored with video games? Try HFT instead
.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2014, 14:20 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 mar 2010, 11:09
Posty: 219
Krex napisał(a):
@UP: Tak bo wentylatory tyyyyle prądu ciągną. Typowy komputer z jednym CPU i GPU, nawet po OC, w stresie pociągnie jakieś 350W z sieci, także zasilacze 500-600W są wystarczające dla większości domowych komputerów.

Nie wiem ile ciągnie w stresie mój blaszak ale wiem, że mocniejszy zasilacz, to najcześciej wyższa sprawność zasilacza a to oznacza mniej ciepła do odprowadzenia a to z kolei cichsza pracę. Aaaa.. no i jeszcze jedno. Zasilacze się starzeją. Im cieplejsze tym szybciej. To, że jak opuszcza fabrykę ma 550W nie oznacza, że tyle wydoli po 600-1000h pracy w stresie.

Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że różnica miedzy zasilaczem 550W a 700W przy cenie nowego blaszaka rzędu 3000,- jest pomijalnie mała dziwię się, że ktoś optuje za słabszym.

BTW. Pytanie do zwolenników teorii dopasowania zasilacza do poboru prądu. Dlaczego mosty projektuje się z 20-krotnym współczynnikiem bezpieczeństwa? Przecież wystarczyłoby dla ruchu do 3,5t zaprojektować most o wytrzymałości 4t. Mniej materiału, mniej pieniędzy, krótszy czas wykonania.... Oczywiście pytanie jest retoryczne... Proszę sobie darować odpowiedzi.

P.S. Mam w pracy wentylator 125x125, który ciagnie 12,5W, co oznacza ok. 1A z gałęzi 12V a to jest... 7-10% (!) jej wydolności. Mało?

_________________
Pzdr, Tomek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2014, 15:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, 19:31
Posty: 327
Ograniczenie podzespołów przez zasilacz (550-560W) w tym wypadku to bzdura, idąc tym tokiem rozumowania mój Q6600 po OC powinien mieć takie same wyniki w benchmarkach bo jest ograniczony, prędzej przy za słabym zasilaczu doświadczymy niestabilności. Z resztą wystarczy spojrzeć na fora, które się roją od specjalistów w tej branży. Znajdźcie takiego co wrzuca zasilacz 700W do takich setupów - po prostu nie potrzebny jest aż taki zapas mocy. No i co najmniej zabawne jest, jeżeli ktoś myśli że zasilacz 550W będzie utrzymywał ten zestaw "na styk", papu jeszcze na pewno zostanie. A dyskusja została wywołana tym, że "zasilacz za słaby do zestawu" - co jest nie prawdą.

Ps. Co do pytania retorycznego z mostami - trochę nie na miejscu, porównanie właściwie niewiele ma wspólnego z Pecetami (Porównywanie bezpieczeństwa człowieka, na które ma wpływ jeszcze 1000 innych czynników do zasilacza, który ma raptem uciągnąć z góry ustawione podzespoły. Panowie nie popadajmy w skrajności ;) )

Edit: Jeżeli ktoś dalej ma wątpliwości zapraszam na strone BeQuiet i PSU-Calculator. Po moich wstępnych obliczeniach wyszło, że na styk do takiego zestawu jest zasilacz 500W, czyli i tak mamy 50W na górkę.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2014, 15:40 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 mar 2010, 11:09
Posty: 219
Astinz napisał(a):
Co do pytania retorycznego z mostami - trochę nie na miejscu, porównanie właściwie niewiele ma wspólnego z Pecetami (Porównywanie bezpieczeństwa człowieka, na które ma wpływ jeszcze 1000 innych czynników do zasilacza, który ma raptem uciągnąć z góry ustawione podzespoły. Panowie nie popadajmy w skrajności ;) )

Gratuję znajomości odpowiedzi na pytanie. Tak. Chodzi o bezpieczeństwo. W przypadku mostów - ludzi, w przypadku zasilacza - płyty głównej z prockiem i RAM za c.a. 1,5 kPLN.

Astinz napisał(a):
Edit: Jeżeli ktoś dalej ma wątpliwości zapraszam na strone BeQuiet i PSU-Calculator. Po moich wstępnych obliczeniach wyszło, że na styk do takiego zestawu jest zasilacz 500W, czyli i tak mamy 50W na górkę.

Oooo... to rzeczywiście spory naddatek. Całe 10%. :evil: Pod warunkiem, że podawana moc zasilacza nie jest cyganiona i jest mocą stałą a nie chwilową (czasowo ograniczoną).

BTW. Po co "Chłodzenie: Thermalright True Spirit 120 M Black-White"?! Tnijmy koszty dalej. Stockowy radiator i wiatrak też wystarcza.

_________________
Pzdr, Tomek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2014, 16:09 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, 19:31
Posty: 327
Chyba można zaufać zasilaczom BeQuiet czy OCZ, bez przesady. To nie są zasilacze pokroju Modecom Feel I / II , który w przypadku za dużych napięć paliły podzespoły. Uwierz mi, że te nowe (ba, już nawet te 8 letnie renomowanych marek) mają odpowiednie zabezpieczenia, które ratują podzespoły w razie wu, a chyba nikt nie miał zamiaru pchać tu byle jakiego zasilacza? A naddatek jest wystarczający, z resztą tak twierdzą osoby które siedzą w branży (przypominam, że można zajrzeć na specjalistyczne fora) i jednak mam do nich większe zaufanie ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2014, 16:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2010, 20:08
Posty: 508
Dusty [PL] napisał(a):
BTW. Po co "Chłodzenie: Thermalright True Spirit 120 M Black-White"?! Tnijmy koszty dalej. Stockowy radiator i wiatrak też wystarcza.


Na przykład dla cichszej pracy? Ale fakt, też można przyoszczędzić na chłodzeniu jeżeli proc nie ma być podkręcany lub/i głośno pracujący box nie jest problemem.

Dusty [PL] napisał(a):
wiatrak też wystarcza.


Poza tym, nie wiem jak chcesz to: http://www.turystycznapolska.pl/var/ezw ... elarge.jpg wcisnąć do obudowy komputerowej :)

Astinz napisał(a):
Edit: Jeżeli ktoś dalej ma wątpliwości zapraszam na strone BeQuiet i PSU-Calculator. Po moich wstępnych obliczeniach wyszło, że na styk do takiego zestawu jest zasilacz 500W, czyli i tak mamy 50W na górkę.


Coś sporo i tak wyszło. Osobiście nie ufam takim kalkulatorom za bardzo, imo lepiej jest poszukać testów. Żeby nie być gołosłownym:
GTX770 (@1162/1900) - 350W - http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... 20188.html
Radeon HD7990 (@1000/1500) - 520W - http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... 19889.html
GTX760 (@1090/1702) - 316W - http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... 20370.html

I po co brać zasilacze większe niż 500-600W do takich zestawów? Nawet HD7990 z dwoma rdzeniami wziął raptem 520W.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2014, 16:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, 19:31
Posty: 327
Krex, wrzuciłem pobór prądu całego zestawu. Czyli, 2x DDR3 Ram, i5-4670K, GTX770, CD-RW/DVD Combo, 1x HDD Sata, 4x performance fan itp. Ty dałeś pobór samej karty graf. ;) I jednak te ponad 500W z karty graficznej to cholernie dużo :D...

Nie długo do low-endowych Pecetów niektórzy zaczną wrzucać 550 Wattowe zasilacze, żeby przypadkiem podzespołów nie popaliło i mieć zapas mocy :mrgreen: . No i jest zasadnicza różnica w dopłacaniu do czegoś co będzie nam zbędne, a do czegoś co się przyda (Tak właśnie mówię o tym Coolerze na CPU ).

Ps. Jeżeli ktoś mi chce zarzucić, że 700W przyda się kiedy autor będzie chciał ulepszyć Peceta to owszem, ale tylko w przypadku kiedy zechce wrzucić SLI/Crossfire albo właśnie coś pokroju Radeona HD7990 . Z innymi elementami problemów być nie powinno, przypominam że proces technologiczny podzespołów jest coraz mniejszy co owocuje mniejszym poborem prądu lub takim samym przy większej wydajności.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2014, 23:49 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 sty 2010, 20:08
Posty: 508
@UP:
Cytuj:
Pomiaru poboru energii dokonaliśmy przy pomocy watomierza. Poniższe wartości dotyczą całej platformy testowej (oprócz monitora, głośników, drukarki, itd.).

Proszę czytać dokładniej :) Przeglądając recenzje tych kart na różnych portalach okazuje się, że wyniki mniej więcej się zgadzają. Oczywiście wyniki mogę się delikatnie różnić w zależności od posiadanego sprzętu czy tego jak mocno podkręcony został sprzęt, ale nie są to jakieś olbrzymie różnice.

@DOWN: Cieszę się, że się dogadaliśmy :)


Ostatnio edytowano 4 sty 2014, 03:01 przez Krex, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 4 sty 2014, 00:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 1 lut 2010, 19:31
Posty: 327
Zwracam honor, szczerze to nie czytałem tego testu tylko spojrzałem na tabelki :D

Dlatego tym pięknym akcentem śmiało można podsumować -> tak, 550W starczy aż nadto. Chyba nie podlega to już wątpliwościom?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 2


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL