marcinek napisał(a):
albz74 -> a skad wiesz ile biora za chipa graficznego, poza tym placisz za uzywanie nazwy, nie ma tak ze kupujesz chipa i robisz co chcesz. Dwa wydatek ten idzie w koszty marketingowe, a te sa ogromne w tego typu przedsiebiorstwach. Kolejna sprawa akurat tego faktu nikt nie chce naglasniac (6 baniek dla valve), bo nie jest to w interesie valve, w koncu nvidia to nie byle firemka. Nie wiem czy wiesz ale HL2 ma byc sprzedawany z kartami ati (nie doslownie, ma byc kod ktory pozwoli na scigniecie gry) i to mialo jeszcze podniesc sprzedarz grafy. A jak wiesz ati od jakiegos czasu nie produkuje juz kart graficznych dla przecietnych graczy, bo nie sa nimi wersje allinwonder ktore kosztuje sporo wiecej niz zwykle.
Hm, poszukaj w necie - pisali nie rz o tym, ile kosztują chipy graficzne. To raz. Gdyby było tak, że ATI czy nVidia płaci za 'preferowanie' swojej karty, to miałbyś taką licytację przy każdej nowej gierce. A nie masz. Oczywiście, są ewrsje bundlowane z różnym software, i za to płaci producent karty. I to rzeczywiście ma służyć zwiększeniu sprzedaży karty. Ale nie zapomnij jaki to mechanizm - ATI dołączy do pakietu HL2 czy też będzie nazywane preferowanym dostawcą kart graficznych dla graczy w HL2, ale stało się tak dlatego, że liczy na naprawdę niezły zwrot.
I tego, że nVidia dała ciała i nie nadrobi w grach wykorzystujących DX9 - to fakt. Reszta to marketing. No i żeby było jasne - mam kartę ATI dlatego że jest po prostu LEPSZA od nVidii i tyle. Gdyby nVidia wypuściła lepszą - pewnie byłoby inaczej. Ale póki co - jeżeli nie przeczytasz newsu, że ATI dało 6 mln Valve, to traktuj to jako plotkę. Howgh.