boby7[PL] napisał(a):
Hynol napisał(a):
Czytaj ze zrozumieniem - napisałem że obraz jest naprawdze płynny przy fazie ruchu co 10ms.
Masz rację! Ale ja chciałem sprawdzić to Twoje stwierdzenie:
Hynol napisał(a):
Jeżeli widzi się dwa obiekty które zaczynają się poruszać i jeden z nich zacznie sie poruszać z opóźnieniem 100 ms to oko ludzkie nie wychwyci różnicy - obiekty dla niego zaczną się poruszać w tym samym czasie.
Ehhh... poprawiłem to 100 na 30 - ale ty zdajesie nie rozumiesz kwestii subiektywnego poczucia płynności eksponowanych obrazów (10ms), oraz wychwytywania różnicy poruszania się obiektu w czasie (30ms). Ale nie ważne zostawmy to.
Cytuj:
Test przeprowadzony na zasadzie: „Czy widzi Pan różnicę? Nawet gdy jej nie ma.”
Jakbyś na socjologii albo psychologii przedstawił taki projekt badania to byś z miejsca bombe dostał za wprowadzenie niekontrolowanych zmiennych.
Cytuj:
O ile rozumiem to wycofujesz z się z tego twierdzenia. Nie muszę już kombinować.
Nie wycofuje się. Mając dwa obiekty A i B rozpoczynające poruszać się ruchem liniowym z różnicą poniżej 30ms - nie można zaobserwować tej różnicy.
Piasecznik
Cytuj:
Ludzki mózg, jak i większości ssaków, jest szczególnie wyczulony na ruch
Jak również gadów płazów ryb i ptaków - bowiem za to odpowiadają układy podkorowe obecne już u prymitywnych kręgowców.
Cytuj:
Co do czasu wyładowań czopków - nie wyładowują się one synchronicznie, każdy z nich wyładowuje się w swoim cyklu. Pokrywa to całkowicie czas ekspozycji. To raczej przepustowość mózgu jest tutaj wąskim gardłem.
Co do tego jak zsynchronizowane jest działanie czopków to musze sprawdzić bo nie pamiętam już dokładnie fizjologii oka. Aco do wąskiego gardła, to nie tak - informacje z nerwu wzrokowego nie płyną nieprzerwanym strumieniem do mózgu - są pakowane w pakiety po 10 - 30 ms i dopiero trafiają do mózgu. Neurofizjolodzy dalej nie wiedzą w jaki sposób mózg skleja owe informacje w nieprzerwany strumień świadomości. Poza tym mózg nie jest w cale wąskim gardłem - ruch wychwytywany na poziomie ciał kolankowatych bocznych, pozwala człowiekowi na reakcje zanim owa informacja trafi do kory wzrokowej, a więc do ośrodka mózgu który jest odpowiedzialny za "widzenie". Podobnie jest z oparzeniem - mimo iż wydaje się że cofamy rękę bo czujemy ból - cofnięcie ręki następuje zanim go poczuliśmy w wyniku zadziałania łuku odruchowego na poziomie rdzenia kręgowego. Ciekawostką jest to że owa dwutorowość informacji oraz pakietowe przetwarzanie informacji przez nasz mózg, może być przyczyną deja vu, w przypadku gdy dochodzi do ich nieprawidłowego przetworzenia.